Pijani kierowcy zabijają! Trwa czarna seria tragicznych wypadków powodowanych przez nietrzeźwych. Do ponurej listy ofiar pijanych kierowców dołączyła młoda kobieta w zaawansowanej ciąży i jej mąż z Wyszczecina, a także 21-latek z Banina i przypadkowy przechodzień z Bociek. Dopiero po tragedii okazuje się, że w okolicy wszyscy wiedzieli o pijackich rajdach kierowców. Nikt nie zareagował w porę.
W odpowiedzi na narastający problem nietrzeźwości na drogach Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaapelowała, by przeciwdziałanie nietrzeźwości na drogach było ważnym elementem działań profilaktycznych w gminach. Nasz samorząd gminny dołączył do kampanii „Przeciw pijanym kierowcom”!
Czy wiesz jak powstrzymać pijanego kierowcę? Każdy z nas ma społeczny obowiązek, by reagować na pijanych kierowców. Przeczytaj, jakie możliwości daje Ci prawo.
Powstrzymaj nietrzeźwego zanim wsiądzie za kierownicę.
Jeśli w Twojej obecności ktoś zamierza prowadzić po alkoholu lub wsiąść do samochodu z pijanym kierowcą, NIE DOPUŚĆ DO TEGO! Nie ma znaczenia, że macie do przejechania krótki odcinek drogi, a kierowca jechał tą trasą wiele razy. Do tragedii może dojść w każdym miejscu i czasie.
Jak przekonać nietrzeźwego, by zrezygnował z jazdy?
Przede wszystkim wytłumacz, jakie konsekwencje czekają. Możne mieć poważne problemy z prawem, narazić się na wysoką grzywnę, areszt lub więzienie, stracić prawo jazdy. W najgorszym wypadku- doprowadzi do poważnego wypadku. Jak będzie się czuł, jeśli z jego winy ktoś straci życie?
Piłeś, więc nie pojedziesz!
Bądź stanowczy. Pamiętaj, że racja jest po Twojej stronie! Jeśli napotkasz na sprzeciw, poproś inne osoby o wsparcie. Jeśli nie będzie innego wyjścia- zabierz nietrzeźwemu kluczyki lub schowaj je.
Jak rozpoznać pijanego kierowcę?
Jest wiele sygnałów, które świadczą o tym, że kierujący może być nietrzeźwy. Kierowca po alkoholu może jeździć bardzo ryzykownie, przekraczać limit prędkości czy utrudniać jazdę innym. Nietrzeźwi często jadą w nierównym tempie (nagle przyśpieszają lub hamują bez wyraźnej przyczyny), przekraczają linię rozdzielającą pasy jazdy, lekceważą sygnalizację świetlną.
Jeśli wydaje Ci się, że kierowca może być pijany, koniecznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer alarmowy 112. Opisz zachowania kierowcy, które budzą Twój niepokój. Podaj markę, kolor i numery rejestracyjne samochodu oraz powiedz, w którą stronę zmierza.
Pijany kierowca? Powstrzymaj go!
Możesz spróbować ująć pijanego kierowcę na gorącym uczynku. To tzw. zatrzymanie obywatelskie. Jeśli samochód zatrzyma się (np. na światłach, na poboczu czy parkingu), możesz spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki. Poproś o wsparcie inną osobę. Po ujęciu nietrzeźwego jak najszybciej oddajcie go w ręce policji. Nie wymierzajcie sprawiedliwości na własną rękę. Filmy edukacyjne pokazujące jak powstrzymać pijanego kierowcę zamieszczone są na stronie internetowej Urzędu Gminy (zakładka profilaktyka zdrowotna).
Pamiętaj, że pijany kierowca może być nieprzyjemny i agresywny.
Nie próbuj ścigać samochodu prowadzonego przez osobę nietrzeźwą czy zajeżdżać mu drogę. Zrezygnuj z bezpośredniej interwencji jeśli kierowca wydaje się pobudzony i jest silniejszy fizycznie. Nigdy nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Pamiętaj- pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie. Od tego, czy zareagujesz może zależeć czyjeś życie. Nigdy nie przymykaj oka na niebezpieczne sytuacje na drodze!
Zapraszamy do Gminnego Punktu Konsultacyjnego na bezpłatne porady psychologiczne z zakresu uzależnień dla osób pijących ryzykownie (szkodliwie) uzależnionych od alkoholu oraz dla członków rodzin z problemem alkoholowym.
OŚRODKI WSPARCIA I OPIEKA ZDROWOTNA W ZAKRESIE ZDROWIA PSYCHICZNEGO DLA MIESZKAŃCÓW GMINY SZEMUD
DANE TELEADRESOWE (PLIK DO POBRANIA)